პროგრამირება Python-ში. შექმენი შენი პირველი თამაში!
ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და მოთხოვნადი პროგრამირების ენა, რომელსაც ფართოდ იყენებენ ქართული და საერთაშორისო IT კორპორაციები, არის Python. მაგალითად, მას იყენებს Instagram, Yandex, Mail.Ru, World of Tanks თამაში შეიქმნა Python-ზე. კურსები ბავშვებისთვის თბილისის კიბერსკოლა KIBERone-ში დაგეხმარებათ გაიგოთ პროგრამირების საფუძვლები Python-ში.
კურსის განმავლობაში რეზიდენტები გაეცნობიან ძირითად ცნებებს, რომლებიც გამოიყენება Python-ის პროგრამირებაში, შეისწავლიან კოდების დაწერას, მესენჯერებში მუშაობისთვის ჩეთ-ბოტების შექმნას და საკუთარი თამაშების შექმნას.
Python პროგრამირების კურსების თავისებურებები ბავშვებისთვის
კურსის ხანგრძლივობაა 3 თვე. პროგრამა შექმნილია ისე, რომ მიღებული ცოდნა და უნარები გამოადგებათ როგორც პროგრამირების დამწყებთათვის, ასევე ბავშვებისთვის, რომლებსაც უკვე აქვთ საბაზისო ცოდნა და ცდილობენ მის გაფართოებას. ბავშვები ენის საფუძვლების შესწავლით დაიწყებენ სწავლას, შემდეგ კი გადავლენ პრაქტიკულ გამოყენებაზე - Python-ის გამოყენებით საკუთარი ანიმაციების შექმნაზე.
კურსების მახასიათებლები სკოლის მოსწავლეებისთვის:
• Python-ის პროგრამირების ენის დაუფლება ხდება თამაშების შემუშავების სწავლის პროცესში. დადასტურებულია, რომ ასეთი მიდგომა გაცილებით ეფექტური და საინტერესოა სკოლის მოსწავლეებისთვის, ვიდრე ბრძანებების შესრულება;
• კურსის თეორიულ ნაწილს დროის 20% სჭირდება. ბავშვები, მასწავლებლების ხელმძღვანელობით, ხვდებიან, რა თვისებები აქვს Python-ის პროგრამირების ენას, როგორ და სად გამოიყენება, ასევე სწავლობენ ძირითად ცნებებს;
• Python-ში პროგრამირებისთვის საჭირო პროგრამული უზრუნველყოფის ინსტალაციის შემდეგ იწყება კურსის პრაქტიკული ნაწილი, რომელსაც დროის 80% მიაქვს. ბავშვები ეცნობიან გრაფიკულ ბიბლიოთეკას და სწავლობენ თამაშების შექმნას, სწავლობენ მონაცემთა ანალიზის მეთოდებს და დაზოგვის გზებს.
Python-ის პროგრამირების კურსების შედეგი ბავშვებისთვის არის საკუთარი პირველი თამაშისა და აპლიკაციის შექმნა. გარდა ამისა, Python-ის პროგრამირების სწავლება სტუდენტებისთვის ვარაუდობს, რომ ისინი დაეუფლებიან მის ძირითად პრინციპებს, რომელთა გამოყენებაც მათ შეუძლიათ მომავალში პროგრამების შემუშავებისა და კოდების დასაწერად. ის შეიძლება გახდეს არა მხოლოდ ჰობი, არამედ შემოსავლის წყაროც, რადგან ის არის ერთ-ერთი ყველაზე მოქნილი, ადაპტირებული და შეუძლია პროგრამირების ენების ინტეგრირება.
კურსის მასწავლებლები არიან თბილისის IT კომპანიების გამოცდილი სპეციალისტები, პრაქტიკოსები, რომლებიც მზად არიან გაუზიარონ ბავშვებს თავიანთი უნარები და საუკეთესო პრაქტიკა Python-ის პროგრამირებაში. გარდა ამისა, გავლილი აქვთ პედაგოგიური მომზადება, ამიტომ ბავშვებისთვის საკურსო პროგრამები მათი ასაკობრივი მახასიათებლების გათვალისწინებით შემუშავდა.
რას ისწავლიან ბავშვები კურსზე
კურსის განმავლობაში ბავშვი მიიღებს შემდეგ ცოდნასა და უნარებს:
• ისწავლის პროგრამირების ენასა და მისი სინტაქსს;
• ისწავლის პროგრამის კოდის დაწერას და ამ ცოდნის საფუძველზე სამომავლოდ IT ტექნოლოგიების შესწავლას;
• გააცნობიერებს პროგრამირების ძირითად წესებს და ისწავლის მათ გამოყენებას;
• ისწავლის დახატვას და კოდის საფუძველზე ანიმაციების შექმნას;
• შექმნის საკუთარ უნიკალურ თამაშს;
• შექმნის ჩეთ ბოტს მესენჯერებისთვის.
Python-ში გამოყენებითი პროგრამირების უნარების გარდა, თბილისში ბავშვების კურსები ავითარებს როგორც ლოგიკურ, ასევე ალგორითმულ აზროვნებას, რაც აუცილებელია წარმატებისთვის როგორც სწავლაში, ასევე მომავალ პროფესიულ საქმიანობაში. კურსებზე სწავლა ხელს უწყობს გადაწყვეტილების მიღების მაღალი სიჩქარის განვითარებას, საკამათო სიტუაციებში გამოსავლის პოვნის უნარს, მოქნილობას და აზროვნების კრეატიულობას.
Python-ში პროგრამირების სწავლა შეიძლება განხორციელდეს ბავშვებისთვის ცალკე კურსის ან მოდულის ფორმატში, რომელიც არის კომპლექსური პროგრამის ნაწილი, რომელიც შექმნილია სიღრმისეული IT მომზადებისთვის.
KIBERone კიბერსკოლა საქართველოში არის ფართომასშტაბიანი, გლობალურად აღიარებული, 25 ქვეყანაში მოქმედი პროექტის ნაწილი ბავშვებისთვის. მისი მთავარი მიზანია სკოლის მოსწავლეებს ასწავლოს არა მხოლოდ პროგრამირების ძირითადი უნარები სხვადასხვა ენაზე, არამედ სხვა პოპულარული IT სპეციალობების საფუძვლები. თბილისში პროგრამირების საცდელ უფასო გაკვეთილზე დასარეგისტრირებლად, შეავსეთ ფორმა ჩვენს ვებგვერდზე.

Программирование в Python. Создай свою первую игру!
Один из самых популярных и востребованных языков программирования, широко используемый российскими и международными IT-корпорациями — Python. Например, его применяют Instagram, Яндекс, Mail.Ru, именно на Python создана игра World of Tanks. Освоить основы программирования на Python помогут курсы для детей от КиберШколы KIBERone в Тбилиси.
В процессе обучения на курсах школьники познакомятся с основными понятиями, которые используются в программировании на Python, научатся прописывать коды, создавать чат-боты для работы в мессенджерах и делать собственные игры.
Особенности курсов программирования Python для детей
Обучение на курсах рассчитано на 3 месяца. Программа составлена таким образом, что полученные знания и навыки будут полезны как для новичков в программировании, так и для детей, уже имеющих базовые знания и стремящихся их расширить. Ребята начнут обучение с освоения основ языка, а затем перейдут к практическому применению — созданию собственных анимаций с помощью Python.
Особенности курсов для школьников:
• освоение языка программирования Python происходит в процессе обучения разработке игр. Доказано, что подобный подход значительно более эффективный и интересный для школьников, чем выполнение команд;
• теоретическая часть курсов занимает 20% всего времени. Ребята под руководством тьюторов разбираются, в чем особенности языка программирования Python, как и где он применяется, а также изучают базовые понятия;
• после установки ПО, необходимого для программирования на Python, начинается практическая часть курса, занимающая 80% времени. Дети знакомятся с графической библиотекой и учатся создавать игры, изучают методы анализа данных и способы сохранения.
Итогом курсов программирования на Python для детей становится создание ими первой собственной игры и приложения. Кроме того, обучение программированию на Python для школьников предполагает, что они осваивают его базовые принципы, которые смогут применять в дальнейшем для разработки программ и написания кодов. Это может стать не только увлечением, но и источником дохода, поскольку это один из самых гибких, адаптивных и способных к интеграции языков программирования.
Преподаватели курсов — опытные специалисты IT-компаний в Тбилиси, практики, готовые поделиться со слушателями своими навыками и наработками в программировании на Python. Кроме того, они прошли педагогическую подготовку, поэтому программы курсов для детей разработаны с учетом их возрастных особенностей.
Чему дети научатся на курсах
Во время обучения на курсах ребенок получит следующие знания и навыки:
• освоит язык программирования и его синтаксис;
• научится писать программный код и на основе этих знаний изучать IT-технологии в дальнейшем;
• поймет базовые правила программирования и научится их применять;
• научится рисовать и создавать анимации на основе кода;
• сделает собственную уникальную игру;
• создаст чат-бота для мессенджеров.
Помимо прикладных навыков программирования на Python, курсы для детей в Тбилиси развивают и логическое и алгоритмическое мышление, необходимое для успеха как в учебе, так и в будущей профессиональной деятельности. Обучение на курсах помогает развить высокую скорость принятия решений, умение находить выход в спорных ситуациях, гибкость и креативность мышления.
Обучение программированию на Python может проходить в формате отдельного курса для детей или модуля, являющегося частью комплексной программы, рассчитанной на глубокую IT-подготовку.
КиберШкола KIBERone в Тбилиси — это часть масштабного, признанного во всем мире и работающего в 25 странах проекта для детей. Его главная цель — научить школьников не только базовым навыкам программирования на разных языках, но и основам других востребованных IT-специальностей. Чтобы записаться на пробный бесплатный урок программирования в Тбилиси, заполните форму на нашем сайте.