HTML-ის საფუძვლები. ვებ დეველოპმენტის სწავლა
• HTML (Hypertext Markup Language) არის კოდი, რომელიც გამოიყენება ვებ გვერდის და მისი შინაარსის სტრუქტურირებისთვის და ჩვენებისთვის.
HTML არ არის პროგრამირების ენა. ეს არის მარკირების ენა და გამოიყენება იმისთვის, რომ თქვენს ბრაუზერს უთხრას, როგორ აჩვენოს თქვენ მიერ მონახულებული ვებ გვერდები. ეს შეიძლება იყოს რთული ან მარტივი, იმისდა მიხედვით, თუ როგორ სურს ვებ დიზაინერს.
ბავშვები გაეცნობიან ენის ძირითად ტეგებს, შეისწავლიან გვერდის სტრუქტურისა და ძირითადი სინტაქსური სტრუქტურების გაგებას.
• მოდულის ხანგრძლივობა — 2 თვე
კიბერსკოლა KIBERone-მა ბავშვებისთვის საქართველოში შეიმუშავა მოდული HTML-ისა და ვებ განვითარების საფუძვლების შესასწავლად 9 წლიდან ბავშვებისთვის. გაკვეთილებზე არ იქნება ზედმეტი თეორია, ამიტომ ახალგაზრდა პროგრამისტები არასოდეს მოიწყენენ. ჰიპერტექსტის მარკირების ენის შესავალი პროგრამა ადაპტირებულია სპეციალურად ბავშვების აღქმისთვის, გაკვეთილები საინტერესო და ამაღელვებელია. იქნება ბევრი პრაქტიკული დავალება და ინტერაქტიური აქტივობა, რათა ბავშვებმა სიამოვნებით ისწავლონ პროგრამირება. მიეცით თქვენს შვილს შესაძლებლობა, გაგრძელდეს მაღალი ტექნოლოგიების ეპოქაში, გახდეს ნამდვილი ვებ ოსტატი და განავითაროს უნიკალური და კრეატიული პროექტები.
"HTML საფუძვლების" მახასიათებლები. «სწავლის ვებ განვითარება“» ჩვენს კიბერსკოლაში
ვებ დეველოპერის სპეციალობა IT სფეროში ყველაზე პოპულარული და მაღალანაზღაურებადი პროფესიების რეიტინგში პირველ ადგილს იკავებს. ეს მოდული ეძღვნება HTML ენის საფუძვლებისა და მახასიათებლების შესწავლას, მსხვილი კომპანიებისა და დიზაინის სტუდიების წამყვანი ვებ დეველოპერები ბავშვებს გაუზიარებენ ოსტატობის საიდუმლოებებს.
2 თვეში მიღებული ცოდნა ბავშვებს საშუალებას მისცემს დამოუკიდებლად შექმნან და დააპროგრამონ ვებ გვერდები, შეავსონ ისინი ტექსტით, ცხრილებით, სურათებით და ვიდეო კონტენტით, დაამყარონ ურთიერთობა გვერდებს შორის და, შედეგად, შექმნან საკუთარი ვებგვერდი და გამოაქვეყნონ ინტერნეტში. . გარდა ამისა, ვებ დეველოპმენტის მოდული დაეხმარება ბავშვებს გახდნენ უფრო ყურადღებიანი დეტალების მიმართ, ასწავლონ ინფორმაციის სტრუქტურირება და პრობლემის გადაჭრის სისტემატური მიდგომა.
ჩვენ ვასწავლით ბავშვს პროგრამირებას მარტივიდან რთულამდე. გაკვეთილებზე, ბავშვები კომფორტულ ატმოსფეროში:
• გაეცნობიან ენის ძირითად ტეგებს;
• ისწავლიან გვერდის სტრუქტურის გაგებას (სათაური, კოდირება, საკვანძო სიტყვები, გვერდის მოკლე აღწერა);
• ძირითადი სინტაქსური სტრუქტურების დამახსოვრებას;
• HTML-ში მუშაობას ტექსტის მარკირებით (სიებით, ხაზგასმით, დეფისებით, გამყოფებით, ციტატებით, ინდექსებით), ცხრილებით (შექმნა, საზღვრები, ჩაღრმავებები, გასწორება, ფერი და ზომა), ბმულებით, ფორმებით, სურათებით და მათი აღწერით;
• გაეცნობიან მიმდინარე ხარისხის სტანდარტებს, გვერდზე ინფორმაციის განთავსების წესებს, თანამედროვე საიტებსა და ვებ აპლიკაციებს;
• შექმნიანHTML გვერდებს, შექმნიან ბადეებს, გააკეთებენ ცხრილის განლაგებას, შექმნიან საიტის პროტოტიპს;
• მოახდენენ კოდის ოპტიმიზაცია და მათი პროექტის მომზადება გამოსაქვეყნებლად;
• განათავსებენ საიტს ონლაინში.
HTML ვებ პროგრამირების ენის საფუძვლების ცოდნა და საიტის განლაგების უნარები დაეხმარება ბავშვს გადავიდეს უფრო რთული მასალის შესწავლაზე. ეს მოდული პირველია ვებ დეველოპერების გზაზე, მაგრამ უახლოეს მომავალში თქვენი ვაჟი ან ქალიშვილი შეძლებს პირველი ფულის გამომუშავებას.

HTML (Hypertext Markup Language) — это код, который используется для структурирования и отображения web-страницы и ее контента.
HTML не является языком программирования. Это язык разметки, и используется он для того, чтобы сообщать вашему браузеру, как отображать web-страницы, которые вы посещаете. Он может быть сложным или простым, в зависимости от того, как хочет web-дизайнер.
Дети познакомятся с основными тегами языка, научатся понимать структуру страницы и основные синтаксические структуры.
КиберШкола для детей KIBERone в Тбилиси разработала модуль для изучения основ HTML и web-разработки для ребят от 9 лет. На занятиях не будет ненужной теории, поэтому юным программистам скучать будет некогда. Программа знакомства с языком гипертекстовой разметки адаптирована специально для детского восприятия, уроки проходят интересно и увлекательно. Будет масса практических заданий и интерактива, чтобы дети обучались программированию с удовольствием. Подарите своему ребенку возможность в век высоких технологий идти в ногу со временем, стать настоящим Web-мастером и разрабатывать уникальные и креативные проекты.
Особенности модуля «Основы HTML. Изучение web-разработки» в нашей КиберШколе
Специальность веб-разработчика в рейтинге самых востребованных и высокооплачиваемых профессий IT-сферы занимает верхние строчки. Данный модуль посвящен изучению основ и особенностей языка HTML, с детьми будут делиться секретами мастерства ведущие веб-разработчики крупных компаний и дизайн-студий.
Полученные за 2 месяца знания позволят ребятам самостоятельно создавать и программировать web-странички, наполнять их текстом, таблицами, картинками и видеоконтентом, построить взаимосвязи между страницами и в итоге сделать свой сайт, опубликовать его в интернете. К тому же модуль по web-разработке поможет детям стать более внимательными к деталям, научит структурировать информацию и подходить к решению задач системно.
Учить ребенка программированию мы будем от простого к сложному. На занятиях ребята в комфортной атмосфере:
Знания основ языка web-программирования HTML и наличие навыков верстки сайта помогут ребенку перейти к изучению более сложного материала. Данный модуль является начальным на пути web-разработчика, но уже в ближайшем будущем ваш сын или дочь смогут заработать свои первые деньги.