საბავშვო პროგრამა-კონსტრუქტორი Scratch შესანიშნავია პირველი თამაშის შესაქმნელად. ერთადერთი, რაც ამისთვის საჭიროა, არის კითხვის უნარი. ბავშვი თავად მოიფიქრებს მექანიკას, სიუჟეტს, გმირებს და საკუთარი ხელით ააწყობს ნამდვილ თამაშს. ვიზუალური ასისტენტის დახმარებით ვითვისებთ პროგრამირების ძირითად ცნებებს.
საკუთარი თამაში | კოდის ანალიზი | გუნდური მუშაობა | თამაშის სიუჟეტის შემუშავება
საბავშვო პროგრამა-კონსტრუქტორი Scratch შესანიშნავია პირველი თამაშის შესაქმნელად. ერთადერთი, რაც ამისთვის საჭიროა, არის კითხვის უნარი. ბავშვი თავად მოიფიქრებს მექანიკას, სიუჟეტს, გმირებს და საკუთარი ხელით ააწყობს ნამდვილ თამაშს. ვიზუალური ასისტენტის დახმარებით ვითვისებთ პროგრამირების ძირითად ცნებებს. |
Scratch - პროგრამირება ბავშვებისთვის არის უნივერსალური და გასართობი პროგრამა-კონსტრუქტორი, რომლითაც თქვენი შვილი მიიღებს საბაზისო ცოდნას, შეიცნობს პროგრამირების ლოგიკას, გაიგებს ბრძანებების შესრულების პრინციპებს და შექმნის პირველ რეალურ კომპიუტერულ თამაშს. გარდა ამისა, ახალგაზრდა პროგრამისტებს Scratch-ში იზიდავს მულტფილმების, მულტიმედიური გაკვეთილების, საგანმანათლებლო და მუსიკალური პროგრამების, ანიმაციური და ინტერაქტიური ბარათების ან ისტორიების, ტესტებისა და ქვიზების შექმნის შესაძლებლობა. აღნიშნული გრაფიკული ენის, რომელიც შეიქმნა მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის სპეციალისტების მიერ სპეციალურად 6-9 წლის ბავშვებისთვის, შესწავლა საკმაოდ მარტივია.
"შესავალი Scratch-ში. თამაშების შექმნა Scratch-ზე. საფუძვლები" მოდულის თავისებურებები და კიბერ სკოლაში სწავლის უპირატესობა
Scratch პროგრამირების კურსი ბავშვებისთვის საერთაშორისო კიბერ სკოლაში შედგება 6 გაკვეთილისგან, რომლის დროსაც, მასწავლებლებთან (ჩვენს კრეატიულ დამრიგებლებთან IT ტექნოლოგიების სფეროში), ბიჭები და გოგონები თამაშის ფორმით გაეცნობიან "პროფესიონალური" პროგრამირების ძირითად იდეებს. ადვილად ისწავლიან ცვლადების, ციკლების, განშტოებების, შემოწმებების, გამოთვლების, ქვეპროგრამებისა და სხვა უმნიშვნელოვანეს ელემენტებს კოდებთან მუშაობისთვის. ჩვენს კიბერ სკოლაში პირველივე გაკვეთილზე ბავშვები შექმნიან საკუთარ პროგრამებს ლამაზი და ცოცხალი გრაფიკით, მოძრავი, ცვალებადი გარეგნობითა და მოლაპარაკე პერსონაჟებით. მომავალში რეზიდენტები დაეუფლებიან Scratch-ის ყველა შესაძლებლობას, ისწავლიან როგორ გამოიტანონ იდეები თავიანთი ფანტაზიებიდან და შექმნან საყვარელი პოპულარული თამაშების რემეიქებს, ხოლო მოდულის ბოლოს, ბავშვები შეძლებენ წაიკითხონ თანაკლასელების პროგრამები, იპოვონ მათში შეცდომები და გამოასწორონ ისინი.
საქართველოს კიბერსკოლა KIBERone-ის ბაზაზე ბავშვებისთვის პროგრამირების სწავლება არის საფუძველი, რომელიც საშუალებას აძლევს გაიგონ პროგრამირების ენების ლოგიკა და აიმაღლონ დონე. კომპიუტერული ტექნოლოგიების შესახებ მთელი ცოდნა ჩვენი მასწავლებლების მიერ ჩაყრილ საფუძვლებს დაეყრდნობა. ჩვენ ვასწავლით თქვენს შვილს პროგრამირებასა და ალგორითმულ აზროვნებას თამაშით - Scratch-ში ვიზუალურად გასაგები ბლოკების შეერთებასა და გადაადგილებას Lego კონსტრუქტორის პრინციპით, პროგრამის კოდების დამოუკიდებლად აწყობას, მათ კორექტირებასა და შეცვლას საკუთარი მოთხოვნებისა და სურვილების შესაბამისად. გარდა ამისა, Scratch-ის გარემოში განხორციელებული ყოველი ცვლილების შედეგი მომენტალურად ჩანს.
Scratch პროგრამირების შემდეგ ბავშვებს გაუადვილდებათ Python-ზე, უფრო რთულ მრავალფუნქციურ ენაზე, გადასვლა, რომელზეც ქმნიან სერიოზულ პროექტებს. გაკვეთილები ჩვენი დამრიგებლები ხშირად ავლებს პარალელს ვიზუალურ (Scratch) და ტექსტურ (Python) პროგრამირებას შორის, რათა მომავალში ბავშვმა არ დაკარგოს ინტერესი სწავლისადმი.

Все, что для этого нужно, — умение читать.
Scratch-программирование для детей — универсальная и занимательная программа-конструктор, с помощью которой ваш ребенок получит базовые знания, усвоит логику программирования, поймет принципы выполнения команд и создаст свою первую настоящую компьютерную игру. К тому же юных программистов в Scratch привлекает возможность создания мультфильмов, мультимедийных пособий, обучающих и музыкальных программ, анимированных и интерактивных открыток/историй, тестов и викторин. Этот графический язык довольно прост в изучении. Он был разработан специалистами Массачусетского технологического университета специально для обучения детей в возрасте 6-9 лет.
Особенности модуля «Знакомство со Scratch. Создание игр на Scratch. Основы» и преимущества обучения в КиберШколе
Курс программирования в Scratch для детей в Международной КиберШколе состоит из 6 занятий, в ходе которых вместе с тьюторами (нашими креативными практикующими в сфере IT-технологий наставниками) мальчики и девочки в игровом формате познакомятся с основными идеями «взрослого» программирования. Они легко усвоят понятия переменных, циклов, ветвлений, проверок, вычислений, подпрограмм и других не менее важных элементов для работы с кодами. Уже на первом уроке в нашей КиберШколе дети составят свои программы с красивой и живой графикой, с перемещающимися, меняющими внешний вид и говорящими персонажами. В дальнейшем они освоят все возможности Scratch, научатся черпать идеи из своих фантазий, создавать ремиксы любимых популярных игр. А к окончанию модуля смогут читать программы своих однокурсников, находить в них ошибки и исправлять их.
Обучение программированию для детей на базе КиберШколы KIBERone в Тбилиси — это фундамент, позволяющий понять логику языков программирования и перейти на более сложные уровни. Все новые знания о компьютерных технологиях будут ложиться на прочную, заложенную нашими преподавателями основу. Мы сможем научить вашего ребенка программированию и алгоритмическому мышлению, играя — складывать и перетаскивать визуально понятные блоки Scratch по принципу конструктора Lego, самостоятельно собирать коды программ, корректировать их и дорабатывать под свои требования и желания. К тому же результат каждого внесенного изменения в среде Scratch виден сразу.
Со Scratch-программирования детям легче будет перейти на Python, более сложный многофункциональный язык, на котором создают серьезные проекты. На занятиях наши тьюторы часто проводят параллели между визуальным (Scratch) и текстовым (Python) программированием, чтобы не отбить в дальнейшем у ребенка желание к обучению.
В ходе обучения программированию в КиберШколе дети:
• учатся концентрации внимания, усидчивости и целеустремленности;
• продумывая будущий сценарий и формируя идеи, развивают фантазию, логику, абстрактное и алгоритмическое мышление;
• создают анимацию со звуками по собственной задумке;
• получают представление о многих математических понятиях (системы координат, переменные, случайные числа);
• проектируют игровую механику;
• ставят и решают задачи, при чем несколькими способами, а также четко понимают взаимосвязь «условие-результат»;