Blockly არის ბიბლიოთეკა ვიზუალური პროგრამირების გარემოს შესაქმნელად, რომელიც შეიძლება იყოს ჩასმული ნებისმიერ ვებ აპლიკაციაში. Blockly შეიცავს გრაფიკულ რედაქტორს, რომელიც საშუალებას გაძლევთ შექმნათ პროგრამები ბლოკებიდან და კოდის გენერატორები პროგრამის შესრულებისთვის ვებ აპლიკაციის გარემოში მოსამზადებლად.
სულ უფრო და უფრო ხშირად გამოიყენება ვიზუალური ენა Google Blockly ვებ ინტერფეისით, რათა ბავშვებს ასწავლონ პროგრამირების საფუძვლები. მასთან ერთად 6-7 წლის ბავშვებს შეეძლებათ შექმნან პროგრამები დამოუკიდებლად სიმბოლოების ან ტექსტის შეყვანის და ინსტრუქციების წაკითხვის გარეშე. Blockly-ში კოდებისა და ფუნქციების შემუშავება ხორციელდება მზა ბლოკების გამოყენებით, ლეგოს კონსტრუქტორის ელემენტებს მსგავსად.
Google Blockly საბავშვო პროგრამირების თავისებურებები
Blockly-ით სწავლის უპირატესობები:
ამ პროგრამირების გარემოს შესწავლა საქართველოს კიბერსკოლა KIBERone-ში თქვენს შვილს საშუალებას მისცემს გაიგოს ამ ვიზუალურ რედაქტორში მუშაობის პრინციპები და, ეტაპობრივად, ჩაუღრმავდეს ლოგიკური კომპოზიციების და ვებ აპლიკაციების შედგენის პრინციპებს.
კიბერსკოლაში Google Blockly ვიზუალური პროგრამირების სწავლა ბავშვებისთვის მოიცავს:
"Google Blockly. ვიზუალური პროგრამირების აპოთეოზი“ მოდულის ხანგრძლივობა ჩვენს პროგრამირების სკოლაში 1 თვეა. ამ დროის განმავლობაში ბავშვები დაეუფლებიან ამ ვიზუალურ ძალიან პერსპექტიულ ენას. რეზიდენტებთან იმუშავებენ რეალური IT პროდუქტების შემქმნელი დეველოპერები დიდი კომპანიებიდან და დიზაინის სტუდიებიდან. მიღებული ცოდნა დაეხმარება მათ მომავალში უფრო რთული კომპიუტერული პროგრამების დაუფლებაში და საშუალებას მისცემს გახდნენ თავიანთი სფეროს საუკეთესო სპეციალისტები.

Google Blockly! Апофеоз визуального программирования
Blockly — это библиотека для создания среды визуального программирования, которая может быть встроена в произвольное web-приложение. Blockly включает в себя графический редактор, позволяющий составлять программы из блоков, и генераторы кода для подготовки исполнения программы в среде web-приложения.
• Возраст — 6-7 лет
Все чаще для обучения детей основам программирования используется визуальный язык с веб-интерфейсом Google Blockly. С его помощью ребята в возрасте 6-7 лет смогут самостоятельно создавать программы без ввода каких-либо символов или текста и без необходимости в чтении инструкций. Разработка кодов и функций в Blockly осуществляется с использованием готовых блоков, напоминающих элементы конструктора Лего.
Особенности программирования для детей Google Blockly
Преимущества обучения с Blockly:
• включает в себя графический редактор для составления программ из блоков;
• в языке присутствуют генераторы кода для работы в среде web-приложения;
• в кодах невозможно допустить синтаксические ошибки;
• юный программист может концентрировать свое внимание исключительно на логической части;
• в библиотеке присутствует набор готовых блоков для составления кода — достаточно начать их соединять;
• готовая программа может быть встроена в произвольное web-приложение.
Изучение данной среды программирования в КиберШколе KIBERone в Тбилиси позволит вашему ребенку понять принципы работы в этом визуальном редакторе и шаг за шагом вникнуть в особенности составления логических композиций и web-приложений.
Изучение визуального программирования для детей Google Blockly в КиберШколе включает в себя:
• знакомство с основами информатики;
• постановку и решение логических задач;
• составление алгоритмов при помощи определенных команд;
• вывод готовой программы на традиционные языки программирования (в т.ч. JavaScript, Dart, Python, PHP и Lua);
• разработку интерактивных игр и историй.
Продолжительность модуля «Google Blockly! Апофеоз визуального программирования» в нашей школе обучения программированию составляет 1 месяц. За это время дети освоят этот сверхнаглядный и весьма перспективный язык. С ними будут заниматься настоящие разработчики из крупных компаний и дизайн-студий по созданию IT-продуктов. Полученные знания в дальнейшем помогут им освоить более сложные компьютерные программы и позволят стать лучшими специалистами в своей сфере.